באיזה שלב כדאי לקחת ייעוץ לעסק משפחתי

דצמבר 6, 2016 ייעוץ

ניהול עסק משפחתי נחשב לעניין מורכב למדי. מצד אחד, יש לגלות אמון בבני המשפחה, ואילו מצד שני יש לעיתים קושי לשמור על הפרדה. נוסיף לכך את האספקט הפיננסי הנחשב למרכיב עיקרי בכל עסק משפחתי, כזה המחייב את בני המשפחה להיות עם היד על הדופק על מנת לשמור על העסק.

מתי כדאי לקחת ייעוץ? על כך בכתבה לפניכם.

מהי תוכנית עסקית

בטרם נביא בפניכם את הפרמטרים השונים, נסביר מהי תוכנית עסקית הנבנית עבור עסק משפחתי. תכנית עסקית היא מסמך בו כתובים כל ההיבטים השונים של העסק על ידי איש מקצוע למשל יועץ כלכלי. מטרתה של התכנית היא איפיון רקע של העסק, איפיון היעדים השונים וכן בחינת דרכי פעולה. יש להדגיש כי תוכנית עסקית אינה קבועה ומשתנה בהתאם ליעדים.

 כאשר יוצאים לדרך משותפת

לעיתים כדאי להקדים תרופה למכה ולהכניס לתמונה יועץ לעסק כבר בשלבים הראשונים על מנת למזער נזקים. בשלב זה תפקידו של היועץ הוא לבנות תוכנית כוללת לעסק תוך חלוקת סמכויות לבני המשפחה.  בשנים הראשונות ניתן לראות לא מעט עסקים קורסים כתוצאה מהתנהלות כלכלית לא נכונה, דבר הקורה בשל העובדה כי אין לבעלי העסקים את מי לשתף ולחלוק ברעיונות. רבים מבעלי העסקים מכנים את עצמם מנהלים אך הם למעשה עובדים בעסק הפרטי שלהם. אותם בעלי עסקים המוצאים את עצמם רצים לאחר המטרות השונות אינם מבינים מתי הם אמורים לבנות אסטרטגייה שיווקית או לעסוק בשאר ההיבטים של העסק. מכאן, קיימת חשיבות רבה להעסיק יועץ אשר תפקידו לבנות תוכנית שיווקית ולעסוק בהיבטים השונים של ניהול עסק.

במקרה בו יש עניין להעביר את העסק לאחד מבני המשפחה

במקרה בו יש עניין להעביר את העסק לאחד מבני המשפחה הרי יש חשיבות לקבלת ייעוץ מקצועי. מרבית העסקים המשפחתיים עוברים מדור לדור ולכן יש חשיבות להחליט על היורש. בהתאם לתמונת העבר, מעטים מהעסקים המשפחתיים הצליחו לשמור על העסק המשפחתי. דור ההמשך גדל למציאות בה מצד אחד היה קיים רצון למימוש עצמי אך גם רצון לשמור על המחויבות לעסק.

 בעת קבלת הלוואות

במקרה בו בני המשפחה מעוניינים בקבלת הלוואה לעסק יש להיוועץ עם יועץ על מנת לבחון את השינוי שיתרחש כתוצאה מכך. היוועצות עם גורם מקצועי עשויה לשמור על העסק לאורך זמן רב.

 בעת שינוי המבנה המשפחתי

אחת הבעיות בניהול עסק משפחתי  קיימת במבנה המשפחתי. ככל שעובר הזמן, מצטרפים לבני המשפחה אנשים נוספים כדוגמת בני זוג של הילדים דבר המחייב לערוך שינוי בעסק ולדעת כיצד להכיל את ההצטרפות של בני הזוג החדשים לטובת הצלחת העסק ולדעת אילו תפקידים מתאימים לכל אחד מבני המשפחה על מנת להצעיד את העסק למקום חיובי.