כיצד זיהה שרון שאתי את משבר הנדל"ן שפרץ בארה"ב ב-2008

כך זיהה שרון שאתי את המשבר הכלכלי בשוק הנדל"ן בארה"ב (2008) – ספטמבר השחור

פעמים רבות נשאל היזם הישראלי שרון שאתי כיצד ידע למכור את הנכסים שלו בזמן ולהימנע מירידת ערכם ערב פרוץ המשבר הגדול בשווקים האמריקאיים בשנת 2008. כיצד ידע לחזות את המשבר? הנה הסיפור המלא.

ראשית כמה מילים על המשבר: המשבר הכלכלי של שנת 2008 הוא לא עוד משבר חולף, מדובר בזעזוע משמעותי לכלכלת העולם כולו. רבים שואלים כיצד ייתכן כי בנקים גדולים וחברות יציבות ומצליחות כמו 'לימן ברדרס' קרסו לחלוטין. הכלכלנים שמחים להשיב על השאלה ומפנים את האצבע המאשימה דווקא אל אותם בנקים שפיזרו בנדיבות הלוואות לכל דורש במשך תקופה ארוכה. שרון שאתי יזם נדל"ן

התקופה שקדמה למשבר הכלכלי התאפיינה לדברי שרון כאשליה של פריחת כלכלית וצמיחה. הבנקים בארצות הברית ניהלו מדיניות גמישה ונדיבה בתחום המשכנתאות. הלוואות משכנתא אושרו כמעט לכל דורש ללא ערבויות או בדיקת היכולת של הלקוח לשאת בתשלומים. בתוך זמן קצר החלו כל אותם לקוחות שקבלו על עצמם התחייבויות כספיות בלתי אפשריות קורסים תחת העול. לא הייתה להם כל אפשרות לשאת בתשלומים לבנק.

הבנקים, מכירים בטעותם החלו ממהרים להגן על עצמם בדרישה לפירעון מיידי של התשלומים ללא כל גמישות. הלקוחות לא יכלו לעשות זאת ולא היה כל מנוס מעיקול הנכסים על ידי הבנקים. רבים בארצות הברית איבדו את קורת הגג שלהם. כך נוצר מצב בו הבנקים מחזיקים בנכסים רבים שאין להם כל צורך בהם. הבנק במטרה לממש במהרה את הנכסים ולהפוך אותם לתזרים מזומנים לכיסוי הגירעונות, העמיד את הנכסים למכירה.

הצפת השוק העולמי באלפי נכסי נדל"ן שתומחרו על ידי הבנקים במחירים נמוכים ממחיר השוק, הביאה עמה ירידת ערך משמעותית. מחירי הנדל"ן ירדו בצורה משמעותית וכך גם הביקוש.

אז איך הצליח שרון שאתי לזהות את המשבר המתקרב ולעשות רווח נראה ללקוחותיו במקום שרבים כשלו?

יכולות חיזוי וזיהוי מגמות בתחום השקעות הנדל"ן הן לרוב לא משהו שאפשר לרכוש. מדובר בתכונות אופי מולדות ויכולת ניתוח גבוהה שכשמוסיפים להם את העיסוק בהשקעות נדל"ן בחו"ל באופן יומיומי נוצר התמהיל שאיפשר לשרון לחזות את המשבר שהגיע. רק מי שחי את התחום מידי יום היה יכול להבין באותה תקופה שמשהו גדול עומד לקרות.

מה שעשה שרון שאתי, יחד עם שותפו לעשייה יוסף טוביהו היה למכור במהירות את כל הנכסים שלו ושל לקוחותיו בארצות הברית בנקודת השיא מבחינת מחיר. כאמור, מספר ימים לאחר שעשה זאת הגיע המשבר ואיתו הצניחה הגדולה בערך הנכסים.

רוצים לשמוע עוד? ליצירת קשר עם שרון שאתי דרך הפייסבוק לחצו כאן

כתבות נוספות מאת שרון שאתי באותו נושא:

http://www.grey.co.il/pages/item.aspx?id=69894 | https://sharonshati.wordpress.com | http://www.tips4u.co.il/41737/sharonshati/